سیمان چیست؟ کاربردها و انواع آن

سیمان چیست؟ کاربردها و انواع آن (2)

سیمان بدون شک یکی از مهمترین متریال در صنعت ساختمان است. همان طور که می دانید این ماده شگفت انگیز از پودر بسیار ریز تشکیل شده است که با مخلوط شدن با آب چسبناک می شود و در معرض هوا مانند سنگ سفت می شود. مقادیر نسبی اجزای سیمان می تواند بر زمان گیرش، میزان افزایش مقاومت، سختی، استحکام و رنگ سیمان تأثیر بگذارد. چندین عامل مهم بر کیفیت سیمان تأثیر می گذارد. سیمان جزء لاینفک زیرساخت های شهری است. اصلی ترین نقش در تولید بتن متعلق به سیمان است. به دلیل اهمیت وجود سیمان در صنعت ساخت و ساز در این مطلب از شرکت مقاوم سازی آشیان پی قصد داریم به بررسی انواع سیمان و کاربرد های آن بپردازیم.

سیمان چیست؟

سیمان یک پودر خاکستری ریز است که با مخلوط شدن با آب حالت خمیری به خود می گیرد و به مرور زمان سفت می شود. مهمترین کاربرد این ماده استفاده از آن در تولید بتن به عنوان جزء اصلی مقاومت فشاری بتن است. سیمان مورد استفاده در ساختمان به دو نوع هیدرولیک و غیر هیدرولیک تقسیم می شود. نوع هیدرولیک از مخلوط آهک، خاک رس و گچ در دمای بالا ساخته می شود، اما نوع غیر هیدرولیک از آهک، سنگ آهک و اکسی کلرید استفاده می کند. سیمان های هیدرولیک بلافاصله شروع به سخت شدن می کنند، اما سیمان های غیر هیدرولیک زمان بیشتری برای سفت شدن دارند.

سیمان از حرارت دادن مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس تا دمای 1450 درجه سانتیگراد در کوره به دست می آید. در فرآیندی به نام کلسیفیکاسیون، یک مولکول دی اکسید کربن از کربنات کلسیم آزاد می شود و اکسید کلسیم یا آهک زنده را تشکیل می دهد و سپس با مواد دیگر مخلوط می گردد. ماده سخت تولید شده در این فرآیند کلینکر نام دارد که با افزودن مقدار کمی گچ به پودر خاکستری تبدیل می شود.

سیلیکات ها یعنی S2C و S3C از اجزای اصلی و مهم سیمان هستند که بر مقاومت آن تأثیر مستقیم دارند. اکسیدهای تشکیل دهنده این سیلیکات ها تأثیرات مهمی بر شکل و خواص اتمی و کریستالی آنها دارند. سایر ترکیبات در هیدراتاسیون و گیرش سیمان موثر بوده و در مقاومت نقشی ندارند. سیمان پرتلند به عنوان ماده اصلی در ساخت بتن، ملات و دوغاب مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سیمان و کاربرد آن ها

در سازه های بتنی از انواع سیمان استفاده می شود. هر نوع بر اساس مواد ترکیبی مورد استفاده در ساخت و ساز، ویژگی ها، کاربردها و مزایای خاص خود را دارد. انواع سیمان به شرح موارد زیر هستند:

1. سیمان پرتلند معمولی (OPC)

سیمان پرتلند معمولی پرمصرف ترین نوع است و برای تمامی ساختمان های بتنی معمولی مناسب است. این سیمان رایج ترین نوع سیمان است که در سراسر جهان تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و تولید سالانه آن تقریباً 3.8 میلیون متر مکعب در سال است. این نوع مصالح برای انواع ساختمان‌های بتنی مناسب است.

2. سیمان پرتلند پوزولانی (PPC)

سیمان پوزولانی پرتلند از آسیاب کلینکر پوزولانی با سیمان پرتلند تهیه می شود. همچنین با افزودن گچ یا سولفات کلسیم یا با مخلوط کردن کامل و یکنواخت سیمان پرتلند با پوزولانای ریز تولید می شود. این محصول در مقایسه با سیمان پرتلند معمولی مقاومت بالایی در برابر حملات شیمیایی مختلف به بتن دارد و از این رو کاربرد فراوانی دارد. در ساخت و سازهای دریایی از فاضلاب برای بتن های زیر آب مانند پل ها، اسکله ها، سدها و غیره استفاده می شود.

3. سیمان سخت کننده سریع

سیمان با سخت شدن سریع در روزهای اولیه استحکام بالایی دارد. در بتن هایی که قالب ها در مراحل اولیه حذف می شوند استفاده می شود و شبیه سیمان پرتلند معمولی (OPC) است. این گرید دارای مقدار آهک افزایش یافته و محتوای c3s بالاتر و آسیاب ریزتر است که در مراحل اولیه استحکام را بیشتر از OPC افزایش می دهد. ماندگاری 3 روزه این محصول مشابه دوام 7 روزه OPC در همان نسبت آب به سیمان است.

4. سیمان زودگیر کننده

تفاوت میان سیمان زودگیر و سیمان سخت کننده سریع این است که زودتر خودش را می‌گیرد. در عین حال، افزایش مقاومت مشابه سیمان پرتلند معمولی است، در حالی که سیمان با سخت شدن سریع به سرعت تقویت می شود. قالب بندی‌ها در هر دو مورد را می‌توان زودتر حذف کرد.

5. سیمان کم حرارت

سیمان کم حرارت با افزایش نسبت C2S و نگه داشتن درصد آلومینات تری کلسیم زیر 6 درصد تولید می شود. مقادیر کم آلومینات تری کلسیم باعث می شود بتن مقدار کمی گرمای هیدراتاسیون ایجاد کند. سیمان کم حرارت مناسب برای سازه های بتنی بزرگ مانند سدها با حرارت کم هیدراتاسیون از ترک خوردن بتن در زیر گرما جلوگیری می کند.

6. سیمان مقاوم در برابر سولفات

سیمان مقاوم در برابر سولفات برای کاهش خطر حملات سولفات در بتن استفاده می شود و به همین دلیل در ساخت فونداسیون هایی که خاک دارای سولفات زیاد است استفاده می شود.

7. سیمان سرباره

سیمان سرباره از آسیاب حدود 60 درصد کلینکر به دست می آید و از نظر خواص مشابه سیمان پرتلند است. می توان از آن در مشاغلی که نگرانی های اقتصادی غالب است استفاده کرد.

8. سیمان سفید

از مواد بدون اکسید آهن ساخته شده و نوعی سیمان پرتلند معمولی است که به رنگ سفید است. گران تر است و برای اهداف معماری مانند دیوارهای پرده و روکش پیش ساخته، برای دکوراسیون داخلی و خارجی مانند نمای بیرونی ساختمان، سنگفرش، محصولات بتنی تزئینی، مسیرهای باغ و استخر و غیره استفاده می شود.

9. سیمان ضد آب

سیمان ضد آب از اختلاط مواد شیمیایی آب گریز تهیه می شود و کارایی و استحکام بالایی دارد. مقاومت در برابر آب دارد و در هنگام باران های موسمی تحت تأثیر قرار نمی گیرد. سیمان ضد آب عمدتاً برای ساخت سازه های آبی مانند سدها، مخازن، سرریزها، سازه های نگهدارنده و غیره کاربرد دارد.

چه نوع سیمانی برای ما مناسب است؟

سیمان یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلفی تولید می شود. رایج ترین نوع آن سیمان پرتلند است که اکثر معماران آن را ترجیح می دهند. مواد اولیه ای که معمولا برای ساخت انواع سیمان استفاده می شود آهک و خاک رس است و بتن با استفاده از آنها تولید می شود. تولید بتن مصارف مختلفی از جمله اتصال دو قسمت، ایجاد استحکام در زیرساخت و … دارد. خریداران می توانند سیمان را به صورت عمده و بسته بندی خریداری کنند. بر اساس نیاز و شرایط و پس از مشاوره با افراد مجرب می توانید سیمان مورد نیاز خود را انتخاب و به صورت فله ای یا بسته بندی تهیه نمایید.

سیمان Cementitious، یک مصالح ساختمانی مهم است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده پودری در تولید بتن، ماسه، سیمان و سایر محصولات ساختمانی استفاده می شود. ساختمان ها و زیرساخت های بدون سیمان استحکام سازه ای ندارند. بر خلاف ظاهر رایج و آرام سیمان، عمق نفوذ آن در بخش صنعت قابل درک است. سیمان از ترکیب مواد اولیه مانند سنگ آهک و خاک رس تولید می‌شود. این مواد اولیه با فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی به پودر تبدیل می شود که پس از افزودن آب به خمیر چسبنده تبدیل می شود. این خمیر بسته به نوع سیمان به مرور زمان باعث خشک شدن و سفت شدن و تثبیت و چسبندگی مصالح ساختمانی می شود. سیمان جزء اصلی بتن است که کیفیت آن نهادینه بوده و استحکام و مقاومت سازه ها را تضمین می کند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.